Windows 10 Yükseltme Nasıl Yapılır?

windows 10 pro satın al

Windows 10 Yükseltme Nasıl Yapılır?

Windows 10 işletim sistemi versiyon yükseltme aşamaları, dünyanın en popüler ve en çok kullanılan Microsoft Windows işletim sistemini kullanan her kullanıcının merak ettiği işlemler arasında yer almaktadır. Windows 10 Home ve Pro versiyonları, Microsoft tarafından günümüzde hala satışı devam eden en güncel işletim sistemidir. Bu sebeple bu sürüme sahip olmayan diğer Windows kullanıcıları, internet üzerinden Windows 10 yükseltme hakkında bilgi sahibi olarak, bilgisayarlarını en son sürüme güncellemeyi istemektedir.

Eğer Windows 7 SP1 ve Windows 8.1 Update kullanıcısıysanız bilgisayarınızı doğrudan Windows 10’a yükseltme imkanınız bulunmaktadır. Dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Microsoft tarafından günümüzde hala yayında olan ve ücretsiz bir şekilde bilgisayarınıza indirebileceğiniz Windows 10 yükseltme aracı sayesinde Windows 7 ya da Windows 8.1 işletim sistemi sürümlerinizi doğrudan Windows 10 güncel versiyonuna yükseltebilirsiniz.

Windows 10 Ücretsiz Yükseltme

Windows 10 ücretsiz sürüm yükseltme aşamaları sayesinde kolay bir şekilde Windows’un en güncel işletim sistemine sahip olabilirsiniz. Bilgisayarınızın daha güncel bir işletim sistemine sahip olmasını, düzenli olarak güncelleme almasını ve bilgisayarınızda kullandığınız diğer programlar ile stabil bir şekilde çalışmasını istiyorsanız, mevcut durumda Windows 7 ya da Windows 8.1 olan işletim sisteminizi kolay bir şekilde Windows 10 sürümünün en güncel versiyonuna yükseltebilirsiniz.

Bu işlemler için hiçbir ücret ödemenize gerek yoktur. Ancak bu işlemleri ücretsiz olarak gerçekleştirebilmek için bazı şartlara sahip olunması gerekmektedir. Eğer kullandığınız Windows işletim sistemi mevcut durumda belirtilen şartları karşılamıyorsa, yani çok eski bir sürümde kalmışsa bu durumda Windows 10 ücretsiz yükseltme yapmanız çok zor olacaktır. Bu tür durumlarda bilgisayarınıza baştan Windows 10 kurma yani format atıp sistem yüklemesi yapmanız gerekecektir. Bu yüzden Windows 10 yükseltme öncesinde bilinmesi gerekenler hakkında bilgi sahibi olmanızda fayda vardır.

Windows 10 Yükseltme Öncesinde Bilinmesi Gerekenler

Windows 10 sürüm yükseltme öncesinde dikkat edilmesi gerekenler, her Windows kullanıcısını mutlaka bilgi sahibi olması önemli olan konulardır. Bu sayede herhangi bir sıkıntılı durumla karşılaşmadan Windows 10 yükseltme işlemi başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. İşte Windows 10 sürüm güncellemesinden önce bilinmesi önemli olan konular:

  • Windows 10 yükseltme yapmadan önce mevcut durumda kullandığınız işletim sisteminin Windows 10 7 SP1 veya Windows 8.1 Update sürümlerinden herhangi birisi olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.
  • Windows 7 Enterprise, Windows 8/8.1 Enterprise ve Windows RT 8.1 gibi sürümleri doğrudan Windows 10 yükseltme gibi bir seçenek bulunmamaktadır. Bunun yanı sıra Windows XP veya Windows Vista gibi çok eskide kalmış işletim sistemlerini de doğrudan Windows 10 sürümüne yükseltmeniz mümkün değildir.
  • Windows 10 yükseltme işlemini başarılı bir şekilde tamamlamak için 3 ila 5 GB boyut arası internet üzerinden dosya indirme gerektiğinden sabit bir internet bağlantısı ile işlemleri tamamlamanız tavsiye edilmektedir.
  • Windows 10 işletim sistemini internet üzerinden indirdikten sonra etkin bir hale getirmek için kurulumdan önce ya da kurulum tamamlandıktan sonra Windows ürün anahtarını girmenizi isteyecektir. Bu noktada satın almış olduğunuz Windows 10 ürün anahtarını kullanabilirsiniz.
  • Windows 10’a yükseltme yaptıktan sonra eski işletim sistemine sadece belirli bir süre geri dönüş yapabilirsiniz. Bu işlem için sisteminizde eski sistem dosyalarını silmemiş olmanız gerekmektedir. CCleaner gibi veri silen programlar kullanırken dikkatli olması tavsiye edilir.
  • Windows 10 yükseltmesi yaptıktan sonra eski işletim sistemi sürümünüze göre Windows 10’un en güncel sürümlerinden birine sahip olmuş olacaksınız.

Windows 10 Home ve Windows 10 Pro bilgisayar işletim sistemi olarak güncelliğini korurken Windows Mobile marka telefonlarda kullanılan işletim sistemi de Windows 10 Mobile sürümüne yükseltilmiş olacaktır.

Windows 10 Yükseltme Aracı

Windows 10 işletim sistemi yükseltme aracı, bu işlemlerde olmazsa olmaz uygulamalardan biridir. Dolayısıyla Windows 10 yükseltme işlemi yapmak isteyen bilgisayar kullanıcıları yükseltme aracı olmadan işlemleri uygulamaya geçirememektedir. Windows 10 yükseltme aracı internet üzerinden tamamen ücretsiz bir şekilde indirilebilir. Bu aracı Microsoft Windows’un resmi internet sitesi üzerinden indirebileceğiniz gibi aynı zamanda alternatif indirme yöntemleri kullanarak diğer platformlar üzerinden de yine ücretsiz bir şekilde indirebilirsiniz.

Herhangi bir güvenlik riski oluşturmaması için Windows 10 yükseltme aracını, Microsoft’un resmi internet sitesi üzerinden indirmeniz tavsiye edilmektedir. Bu sayede alternatif sitelerden indireceğiniz dosyalarda herhangi bir virüs olması riskini de egale etmiş olursunuz.

Windows 10 Yükseltme Aşamaları

Windows 10 yükseltme işlemi aşamaları oldukça basittir. Az önce de bahsettiğimiz gibi ilk olarak Windows 10 Yükseltme Yardımcısı’nı firmanın resmi internet sitesi üzerinden indirmeniz gerekmektedir. Microsoft sitesinden Windows 10 yükseltme aracını ücretsiz bir şekilde bilgisayara indirdikten sonra kaydedin ve uygulamayı çalıştırın.

Windows 10 yükseltme aracı ilk çalıştığı an ekrana uygulama hakkında sözleşme metni gelmektedir. Bu metne “Kabul Et” butonuna tıklayarak onay verdikten sonra uygulama mevcut durumda Windows 10 sürümüne uyumlu bir işletim sistemi kullanıp kullanmadığınızı test edecektir. Bunun yanı sıra CPU, RAM ve yeterli disk alanı konularında bilgisayarınızın koşullara uygun olduğunu onayladığı takdirde 3 seçenek de yeşil tik ile kabul edilecektir. Bu aşamadan sonra ileri seçeneğine tıklayarak sisteminize sorunsuz bir biçimde Windows 10 yükseltmesini uygulayabilmeniz mümkün olmaktadır.

Gerekli onaylamalar yapıldıktan sonra Windows 10 sistemi yükseltme işlemi için gerekli dosyaları indirme işlemi başlatılacaktır. İşlemler %100 olmayıncaya kadar yükseltme işlemi uygulanmayacağı için Windows 10 yükseltme işleminin stabil bir şekilde devam etmesi adına pencereyi ya da bilgisayarı kapatmayın. Bu esnada başka bir işlem yapmak istiyorsanız, pencereyi simge durumuna küçültebilir ve bir yandan yükleme ile ilgili son durumu görüntüleyebilirsiniz.

Windows 10 yükseltme işleminde kullanılacak dosyaların bilgisayara indirilmesi, internet hızına da bağlı olmasına rağmen ortalama 1-2 saati bulacaktır. Eğer internet indirme hızınız düşükse bu süre 4 saate kadar çıkabilmektedir. Windows 10 yükseltmesiyle ilgili dosyalar bilgisayarınıza indikten sonra sistem yeniden başlatılacaktır. Bilgisayarı yeniden başlatma sırasında Windows 10 yüklemesi de devreye girecektir. Bu yüzden ekstra bir işlem yapmanıza gerek yoktur.

Bilgisayarınızı en son Windows sürümüne yükseltme işleminde bazı ek bilgilerin girmeniz ya da kullanım sözleşmesi metni gibi belgeleri okuyup kabul etmeniz gerekebilmektedir. Bu yüzden yükleme işlemi sırasında bilgisayarınızın başında olmanız faydalı olacaktır. Bilgisayarınızın işletim sistemine Windows 10 yüklemesi başarılı bir şekilde gerçekleştiği anda sisteminiz yeniden başlatılarak kullanıma hazır hale getirilecektir.

Windows 10 Yükseltme Nasıl İptal Edilir?

Eğer Windows 10 yükseltme işleminizi durdurmak ya da iptal etmek isterseniz, Windows dosyaları indirirken programın sol alt köşesinde bulunan ” Windows 10 Yükseltmeyi İptal Et” seçeneğine tıklayarak bu isteğinizi gerçekleştirebilirsiniz. Windows 10 işletim sistemini stabil ve sorunsuz bir şekilde kullanmak için satın alınmış bir ürün anahtarı gerekmektedir. Tüm bunların yanı sıra Windows 10 yükseltme işleminiz başarısız sonuç vermesi durumunda özel yazılımlardan birini seçip sisteminize Windows 10 temiz kurulum yapabilirsiniz. Bu sayede bilgisayarınızda en güncel ve en sorunsuz çalışan işletim sistemine sahip olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Kategoriler