Windows 10 Nasıl Orijinal Yapılır?

windows 10 pro satın al

Windows 10 Nasıl Orijinal Yapılır?

Windows 10’u orijinal yapabilmek için Microsoft’un web sitesi üzerinden veya Microsoft’un anlaşmalı olduğu mağazalar üzerinden orijinal Windows 10 ürününün satın alımının gerçekleştirilmesi gereklidir. Sürümün orijinal olup olmadığını anlamak oldukça kolaydır. Orijinal olmayan ürünün kullanılması durumunda güvenlik ve güncelleştirme açısından sıkıntı yaşanması muhtemeldir. Dolayısı ile eğer Windows’un orijinal olmadığına dair hata alınıyor ise mutlaka orijinal ürünün satın alınması gereklidir. Ayrıca eğer Windows 10 orijinal olmamasına rağmen orijinal olarak satılmış ise; bu durumda satan işletmenin Microsoft’a sahte yazılım bildirimi başlığı altında şikayet edilmesi gerekmektedir.

Windows 10 Orijinal İndirilmeden Önce Kontrol Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Windows 10 kurulumu öncesinde bakılması gerekenler aşağıda belirtilmiştir:

 • Öncelikle kullanılabilir bir internet bağlantısına sahip olunup olunmadığından emin olmak gereklidir. İnternet servis sağlayıcısı ücretlerinin uygulanabileceğinin bilincinde olunması gereklidir. Windows 10’u indirmek ve kurabilmek için internet bağlantısı gereklidir.
 • Yükleme yapılacak olan bilgisayarda yeterli veri depolama alanının olup olmadığına bakılmalıdır. Windows 10’un indirilebilmesi ve kurulabilmesi için indirme ve görüntü boyutunun 3 GB’tan daha fazla yeterli boş alanın olması gereklidir.
 • Windows 10’un yüklenebilmesi için cihazın gerekli teknik özellikleri karşılayıp karşılamadığına bakılmalıdır.
 • Sıfır bir cihaz alınmış ise ve bu cihazdaki Windows sürümü 10’a yükseltilecek ise; Office 365’ın cihazda yüklü olması durumunda, Office programlarının tekrardan yüklenebilmesi için Microsoft’un web sitesinden yardım alınması gereklidir.

Windows 10 Orijinal Nasıl Yüklenir?

Windows 10’un indirilebilmesi için izlenmesi gereken adımlar aşağıda sıralanmıştır:

 • Microsoft’un web sitesi üzerinden yazılım indirme sayfasına girilmesi gereklidir.
 • Sürümü yüklemek için öncelikle aracın başlatılması gereklidir.
 • Ardından lisans koşullarının yer aldığı bir sayfa açılmaktadır. Bu sayfadaki lisans koşullarının incelenmesi ve sonrasında kabul edilmesi gereklidir. Lisans koşulları eğer reddedilir ise işleme devam edilememektedir ve araç kapatılmaktadır. Kabul edilmesi durumunda ise işleme devam edilmektedir.
 • Sonrasında korunması istenen içerikler hangileri ise bunların seçilmesi gereklidir. Kişisel dosyaların korunması için ise yalnızca kişisel dosyaların korunmasına yönelik alanın işaretlenmesi gereklidir.
 • Gerekli seçimler yapıldıktan sonra tamam butonuna tıklanması ile beraber yükleme işlemi başlatılmaktadır. Bu süreç içerisinde istenildiği zaman yükleme işleminin iptal edilebilmesi mümkündür. Yükleme işlemi bittikten sonra cihaz yeniden başlatılmaktadır ve bu aşamadan sonra yüklemeyi iptal edebilmek mümkün olmamaktadır.

Windows 10’u Sıfırlayıp Tekrar Yükleme İşlemi Nasıl Yapılabilir?

Windows 10’un sıfırlanabilmesi için uygulanabilecek yöntemler aşağıda verilmiştir:

 • Cihazdaki başlangıç menüsüne girdikten sonra ayarlar menüsüne girilmelidir. Ardından güncelleştirme ve güvenlik butonuna tıklanmalıdır. Sonrasında kurtarma işlemi seçilmelidir. Bu bilgisayarı sıfırla yazısı görülmektedir ve alt kısmında da başlarken butonu bulunmaktadır. Bu adımları takip ederek sıfırlamak mümkündür.
 • Bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra oturum açma ekranı açılmaktadır. Bu ekran geldikten sonra önce açma kapama simgesinin seçilmesi ve ardından yeniden başlat simgesi seçilirken shift tuşuna basılı tutulması gereklidir. Bilgisayarın yeniden başlatılması ile beraber sorun giderme butonunun yer aldığı bir ekran gelmektedir ve bu butonunun alt kısmında bulunan bu bilgisayarı sıfırla butonuna tıklanması gereklidir.
 • Başlangıç menüsünden yeniden başlatı seçtikten sonra shift tuşuna basılı tutarak, açılan sayfadan önce sorun giderme seçeneği ve sonrasında da bu bilgisayarı sıfırla seçeneği seçilebilmektedir.

Daha Önceden Windows 10 Yüklenmiş Olan Bir Cihaza Tekrar Windows 10 Yüklemesi Yapılabilir Mi?

Windows 10’un yeniden yüklenebilmesi mümkündür. Sürümü Windows 10’a yükselttikten sonra tekrar aynı cihaza Windows 10 yüklemesi yapılabilmesi için temiz bir yükleme yapılmalıdır. Bunun için de aynı cihaz üzerinde yeniden etkinleştirme işlemi yapılırken yeni bir ürün anahtarı gerekmemektedir. Microsoft’un web sitesi üzerinden gerekli yönlendirmeler takip edilerek gerekli işlemler yapılabilmektedir.

Orijinal Windows 10 Kullanıp Kullanılmadığı Nasıl Teyit Edilebilir?

Kullanılanın orijinal Windows 10 olup olmadığını ayırt edebilmek için bakılması gereken noktalar; Microsoft’un web sitesi üzerinden nelere dikkat etmeli menüsü aracılığı ile görüntülenebilmektedir. Orijinal olup olmadığını anlayabilmek için belirli özelliklerin gözden geçirilmesi gereklidir. Bunun için Orijinallik Sertifikası olan COA, lisans belgesi etiketi ve kenardan kenara hologram gibi özelliklerin incelenmesi gereklidir. Şüpheye mahal vermemek için Windows sürümlerinin direkt Microsoft üzerinden yüklenmesi veya önceden Windows yüklenmiş olan bir bilgisayar alınıyor ise doğrudan Microsoft’tan veya güvenilir bir mağazadan alınması gereklidir. Orijinal olmayan bir Windows sürümünün kullanılması durumunda sık sık bununla ilgili uyarılar görülmektedir. Bu problem düzeltilene kadar da gerekli uyarılar yapılmaya devam etmektedir.

Orijinal Olmayan Windows 10 Sürümüne Sahip Olanlar Ne Yapmalıdır?

Sahte Windows 10 sürümüne sahip olunması durumunda bu problemin düzeltilmesi gereklidir. Bunun için uygulanabilecek iki yöntem bulunmaktadır. Bunlardan biri bilgisayar açıldığında ekranda çıkan yazılımın orijinal olmadığına dair uyarıya tıklamaktır. Bu bildirime tıklandığında Windows’u onarma ve yazılımın yeniden yüklenmesi işlemleri gerçekleşmektedir. Bu işlem sırasında orijinal Windows 10 satın alınmaktadır. Bir diğer yöntem ise Windows 10’u sıfırlayarak, lisanslı ürünün yüklemesini yapmaktır.

Windows’un Doğrulama İşleminde Başarısız Olmasına Neden Olabilecek Olan Sebepler Nelerdir?

Windows’un doğrulama yapamamasının nedenleri arasında gösterilebilecek olanlar şunlardır:

 • Bilgisayarda onarım işlemleri yapıldığında, eğer orijinal olmayan bir Windows sürümü kullanılıyor ise bu durumda doğrulama gerektiren herhangi bir öge indirilememektedir ve doğrulama işlemleri de başarısız olmaktadır.
 • Her lisans belirli sayıdaki bilgisayarda kullanıma izin vermektedir. Bu sınırın aşılması durumunda ise doğrulama işleminde başarısız olunmaktadır.
 • Sahte yazılımların yüklenmesi ve kullanılması durumunda doğrulama işlemlerinde hata alınmaktadır.

Windows 10 İçin Sahte Yazılım Bildiriminde Nasıl Bulunulur?

Sahte yazılım bildiriminde bulunmak için yapılması gerekenler şöyledir:

 • Öncelikle https://www.microsoft.com/tr-TR/howtotell adresi ziyaret edilmelidir.
 • İlgili sayfada alışveriş, lisanslama ve sahtecilik bildirimi olmak üzere 3 farklı kategori bulunmaktadır. Bunlardan sahtecilik bildirme menüsünün alt kısmında bulunan harekete geçin butonuna tıklanması gereklidir.
 • Açılan sayfada 6 aşamalı sahte yazılım raporu bulunmaktadır. Bu raporun adım adım doldurulması gereklidir. İlk aşamada ürün kategorisinin ve ürün başlığının seçilmesi gerekmektedir. Ardından iletişim bilgileri doldurulmalıdır.
 • Adımları takip ederek gerekli bildirim yapılabilmektedir.
 • Microsoft orijinal Windows 10 kullanımına özen gösterdiği ve sahte yazılım bildirimlerini takip ettiği için gönderilen rapor kısa süre içerisinde değerlendirmeye alınmaktadır. Dolayısı ile sahte yazılım satan kişiler, web siteleri ve işletmeler mutlaka bu yöntem ile ihbar edilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Kategoriler